Naše firma Aerosport s.r.o. a hlavně naši odborníci se zabývají problematikou údržby zahradních a sportovních trávníků včetně golfových a fotbalových hřišť řadu let. My víme, že udržet trávník v bezvadném stavu a to jak okrasný tak i zatěžovaný (sportovní, ale i trávník v exponovaných místech okrasných zahrad) lze pouze při řádné péči o něj. Touto problematikou se zabývá mnoho odborných publikací, které jsou běžně dostupné na našem trhu - zakládání trávníku, zavlažování trávníku, hnojení trávníku, ochrana proti plevelu... atd....

My se zde chceme zabývat pouze jedinou neprávem opomíjenou a podceňovanou problematikou, a to je správné sečení Vašeho trávníku. Bohužel je v mnohých z nás zakořeněný názor, že tráva je jenom tráva a je jedno čím se poseká. To je však zásadní omyl a v mnoha případech je to hlavní důvod proč se dlouhodobě nedaří pěstovat a udržet kvalitní zelený a hustý trávník. Je třeba si uvědomit, že trávník není jenom„zelený koberec", ale, že trávník se skládá z jednotlivých lístků trávy které vyrůstají z jednotlivých rostlinek. Vzhledem k tomuto faktu je třeba se k trávníku také chovat a tak vlastně ke každé rostlince trávy. Pravdou je, že se jedná o okrasné nebo například o sportovní trávníky a tak je jasné, že je musíme zkracovat na námi zvolenou výšku, a to tak abychom jednotlivým rostlinkám „ublížili" co nejméně, a aby jednotlivé rostlinky trávy mohli co nejdříve zregenerovat a začít opět růst. Ukazuje se, že nejhorší co pro Váš trávník můžete udělat je posekat ho„rotační sekačkou". Travní rostlinka po posekání (respektive uražením) rotační sekačkou regeneruje 3-4 dny a pak teprve znovu začíná růst. Posekaný trávník rotační sekačkou postupně degeneruje, stává se řídkým a na místo odumřelých rostlinek trávy se postupně dostanou náletové plevele, a z trávníku se stává zaplevelená sice zelená plocha, která je ale vším možným, jen ne trávníkem. Dle našich zkušeností takto„udržovaný" trávník obsahuje i 95% plevele. To bohužel platí i pro nově založené travní plochy a již po prvním roce sekání vykazuje trávník více jak 50% plevele. Takový „trávník" se hned po posekání jeví jako zelený, majitel je v tuto chvíli spokojený, ale již po několika hodinách se jeví jako nevzhledná nažloutlá plocha.

Jak tedy kvalitně zkrátit trávník, bez jeho poškození a zajistit si prosperitu travní plochy? Je zde pouze jediná cesta: nesekat trávník, ale ostříhat ho. Ostříhat trávník můžeme „vřetenovou sekačkou", (zde musím trochu nesouhlasit se zažitým názvem "vřetenová sekačka" (myslím, že výstižnější by bylo „vřetenová stříhačka", ale budiž....), která je založena na zcela jiném principu než rotační sekačka. Vřetenová sekačku zkracuje trávu na podobném principu jako pracují, každému známé nůžky, tedy pomocí dvou nožů. Takto zakrácený travní lístek je ustřižen s maximální ohleduplností a dokáže zregenerovat do 8 hodin, a po této době již začíná opět růst a dokonce odnožovat. Dokáže čelit náletovým plevelům a hlavně získáváme krásný dlouhodobě sytě zelený trávník. Jako bonus Vám „vřetenová sekačka" zajistí okrasné optické pruhy na Vašem trávníku tak jak to vidíme v těch nejluxusnějších zahradách.

Naše vřetenové sekačky jsou (dle typu) vhodné pro udržování okrasných a sportovních trávníků s výškou střihu od 4 mm do 39 mm a pro plochy od 150 do 2000m2.

Z výše uvedených důvodů si Vám dovolujeme nabídnout vřetenové sekačky od renomované novozélandské firmy MASPORT CO Ltd., s více jak stoletými zkušenostmi s vývojem a výrobou sekaček na travní plochy.

Samozřejmostí spolu s prodejem je také zajištění odborného servisu a náhradních dílů, tak aby Vám vřetenová sekačka složila dlouhá léta k Vaší spokojenosti.